Müslümanların sorunlarını tiyatro ile anlatıyorlar


New York Tiyatro Topluluğundan bir grup Müslüman, din kardeşlerinin sorunlarını yabancılara tiyatro ile anlatıyor.

'Sıradan Müslüman' adlı tiyatro oyunu, otuz yaşlarında İngiltere'de yaşayan bir Müslüman erkek ve ailesinin başından geçenleri anlatıyor. Müslümanların batılı ülkelerde yaşadığı sorunları halka anlatma amacı taşıyan oyun, Hammaad Chaudry imzası taşıyor.

Oyunda kendisinin ve ailesinin sorunları anlatılan Müslümanın ismi Azeem Bhatti. Bhatti ve ailesi oyunda toplum içinde sorunlar ve ayrımcılıklar yaşıyor.

Oyunda Azeem beş vakit namazını kılıyor. Bu nedenle çevresinde ve iş yerinde sürekli küçük görülüyor ve kendisine laik yaşam tarzı dayatılıyor. Oyun bu noktada; "İyi Müslüman gizli ibadet eden Müslümandır" yargısına bir hayli eleştiri getiriyor.

Oyunun bir bölümünden sonra Azeem, daha çok para ve refah için kendisine dayatılan tarzı kabul etmeye başlıyor. Önüne bu şekilde daha iyi fırsatlar çıkan Azeem Bhatiti, bu sefer de aile içindeki mutluluğunu ve bireysel huzurunu kaybetmeye başlıyor.

Öğretici ve eleştirel yönü ile Müslümanlar arasında takdir toplayan 'Sıradan Müslüman' adlı oyun turnelerinde de bir hayli ilgi görüyor. Ayrıca Müslüman olmayan vatandaşlar da bu oyundan bir hayli mutlu ayrılıyor. Pek çok kişi Müslüman ailelerin ve yaşadıkları zorlukların bu oyun sayesinde daha iyi görülebileceğini belirtiyor.

Ft.com'un haberine göre 'Sıradan Müslüman' adlı tiyatro oyununun kadrosunda Purva Bedi, Rita Wolf, Ranjit Chowdhry ve Sanjit De Silva gibi başarılı oyuncular yer alıyor.

Ömer Çiftçi'nin Haberi

RİSALEHABER

#tiyatro #haber #sanat #newyork #sıradanmüslüman #oyun

4 görüntüleme