Hayat Çok Oyunculu Bir Oyundur

En son güncellendiği tarih: Oca 22

Hayat oyununuzun her sahnesinde art arda, farklı rollerde sahne alarak yeni zorluklar üstlenirsiniz. Bir sahneden diğerine geçerken zorlanma olasılığınız oldukça yüksektir, çünkü gerçek hayat provası olmayan bir oyundur. Zaman zaman bu hazırlıksız durum acı verici sonuçlara sebep olabilir. Hayat, karşınıza çıkardığı sahneler yüzünden farklı rollere girmenizi isteyebilir. Bu da sizde, hayal kırıklığı, karamsarlık, umutsuzluk ve çaresizlik gibi duygular uyandırabilir. Kendi oyununuzda çekingen ve sessiz bir rol oynamayı tercih ediyor olabilirsiniz ama hayatın karşınıza çıkardığı yeni durumlar, sizi sesinizi yükselteceğiniz bir rolü oynamanızı isteyebilir.“TIYATRO EĞITIMI SAYESINDE ILETIŞIM YETENEĞINIZ GÜÇLENEREK, SÖZLÜ VE SÖZSÜZ IFADENIZI GELIŞTIRIR, BUNUNLA BIRLIKTE AKICI KONUŞABILIR VE IKNA KABILIYETINIZI YÜKSELTIRSINIZ.”

Hayatın çok oyunculu bir oyun olduğu varsayımından hareketle, kendimizi bağımsız bir varlıkmış gibi bağlamdan yoksun olarak göremeyiz. Her birey kendi haricinde birçok role bürünür. Yolculuğunuzun her aşamasında bazen küçük, bazen de büyük rol çıkmazlarına girmeniz hayatın akışı için gerekli ve doğal bir durumdur. Ancak, geçmişin ve henüz karşılaşmadığınız tüm zorluklarınız için feleğin çemberine bir fren takma şansına sahip olabilirsiniz. Bunun için merak etmeli, denemeli ve zevk alarak yaşamayı öğrenmelisiniz. Geçmişten alacağınız dersleri ancak farklı açılardan ve yeni anlamlarla yeniden öğrenebilirsiniz. Kişisel gelişiminiz için sizi üzen ve yolculuğunuzu sekteye uğratacak her şeyi geride bırakabilmelisiniz, geride bırakmak istediğiniz “şeyler” için de kendinizi eğitmelisiniz. Çünkü yaşam, doğası gereği gelişimsel ve evrimsel bir süreçtir.Bu sürece yön vermek istiyorsanız tiyatro sanatı ile hemhâl olmanız sizin için en keyifli yöntem olacaktır. Zira tiyatro, iştigal ettiği her bireyi kişisel olarak geliştirir. Tiyatro, herhangi bir didaktik öğretiye kaçmadan, dünyayı ve insanları bütün karmaşasıyla sorunları ve çözümleriyle gösterme kısacası kişiye dünyayı okuyabilme yetisi kazandırır. Bireyin kendine bakmasına, kendi kendini yargılamasına ve değerlendirmesine yardım eder. Tiyatronun aşıladığı özgüven sayesinde yeteneklerinize ve fikirlerinize güvenmeyi öğrenirsiniz. Hayal gücünüzü geliştirerek, iş hayatınızda yeni ve farklı fikirler edinmenizi sağlayabilirsiniz ve bu sayede başarı grafiğinizi yükseltebilirsiniz. Tiyatro ile prova ettiğiniz her karakter, gerçek hayatta insanlara ve durumlara dışarıdan bakmanızı sağlar. Böylece, gerçek yaşamda karşınıza çıkacak durumlarla duygudaşlık kurarak daha hoşgörülü olursunuz. Tiyatro toplulukla yapılan bir sanattır. Bunun için sevgili Özdemir Nutku Insan Yaşamı Içinde Tiyatro başlıklı yazısında şunlara değinmiştir;


“Insan yaşamı içinde, tiyatro olgusunun yerini doğru bir yolda saptayabilmek için her şeyden önce bu sanat dalının toplumdaki görevini açık ve seçik ortaya koymak gerekir. Çünkü tiyatro, bir arada, topluca yaşayan insanların -tek tek değil- yine topluca katıldıkları bir anlatım aracıdır.”Yeteneklerinizi ve fikirlerinizi diğerleri ile birleştirerek yani işbirliği kurarak sadeleşirsiniz. Konsantrasyon sürenizi uzatır, zihin, beden ve ses odağınız gelişir. Tiyatro eğitimi sayesinde iletişim yeteneğiniz güçlenerek, sözlü ve sözsüz ifadenizi geliştirir, bununla birlikte akıcı konuşabilir ve ikna kabiliyetinizi yükseltirsiniz. Problem çözme yeteneğiniz gelişir. Tiyatroda yapacağınız doğaçlama çalışmaları hızlı düşünmenizi ve yaşamda akılcı kararlar almanızı sağlar. En önemlisi tiyatro, hayat motivasyonunuzu arttırır, stresinizi azaltır. Sosyal etkileşim sayesinde, sürece, kendine ve başkalarına duyulan güveninizi geliştirir. Kelimeleri ve hareketleri prova etmek, zihninizi güçlendirir.


Sonuç olarak, tiyatro eğitimi alarak kişisel gelişiminize katkı sağlayabilirsiniz. Çünkü tiyatro eğitimi alarak önce kendinizi tanırsınız sonra hayattan keyif almaya başlarsınız. Bir ölçüde tiyatro sayesinde hayata karşı bilgeleşirsiniz.


8 görüntüleme